+48 71 727 14 36
   +48 791 488 732
  • Czech166
  • English541
  • Polish363
  • Serbian473
  • Slovak

Pierwszy dzień otwartych drzwi na Słowenii

Pierwszy dzień otwartych drzwi na Słowenii 

Na początku października firma PAWLICA zorganizowała dzień otwartych drzwi na Słowenii, gdzie powoli rozpoczyna ona swoją działalność. W ramach projektu realizowanego dla grupy zakładów przemysłu spożywczego Panvita mieszczącej się w pobliżu słoweńskiego Mariboru firma PAWLICA zainstalowała nową suszarkę STELA BiTurbo o wydajności 100 t/godz.

Została tu również dostarczona oczyszczarka wstępna Gebr. RUBERG RUV 100 i systemy transportowe Skandia. To wszystko w wykonaniu przeciwwybuchowym ATEX i zapyleniem do 10 mg/m3. Jednocześnie przeprowadzono renowację istniejących silosów. Spółka Pawlica s. r. o. realizowała ten projekt wspólnie ze swoim partnerem STELA Engineering GmbH.  W ramach wycieczki, która odbyła się 6 października goście mogli zobaczyć linię podczas pracy. 

Rewolucja w suszeniu kukurydzy

W zeszłym roku firma Stela-Laxhuber wprowadziła na rynek przełomową technologię BiTurbo umożliwiającą dwufazowe ogrzewanie ziarna. „Nowa generacja suszarek BiTurbo wykorzystuje całkiem nowe elementy technologiczne, co daje korzyść w postaci zmniejszenia zużycia ciepła nawet o 15 % i ograniczenie uszkodzeń ziarna przy suszeniu. W odróżnieniu od wcześniejszych modeli są tu zastosowane dwa palniki, przy czym każdy z nich można ustawić na inną temperaturę. Dochodzi więc do dwufazowego suszenia przy którym można skutecznie regulować ilość wprowadzanego ciepła i w ten sposób oszczędzić dużo pieniędzy,“ informuje inż. Pawlica. Precyzyjnie mówiąc kolumna suszarki  jest podzielona na dwie części o różnych temperaturach suszenia. Tak więc w górnej części jest suszone bardzo wilgotne ziarno przy temperaturach od 90 do 100 °C, a na dole odbywa się jego dosuszanie przy znacznie wyższych temperaturach (130 °C do 150 °C). Dzięki temu, że kukurydza jest suszona jest powoli, nie dochodzi tu do uszkodzeń ziarna, a jednocześnie oszczędza się znaczną ilość energii. W przypadku, gdy z pola przyjedzie kukurydza o mniejszej wilgotności, do suszenia można wykorzystywać tylko jeden palnik, konkretnie ten w dolnej części, a górny wykorzystywać tylko do rozgrzewania.

Każda sekcja suszarki STELA BiTurbo ma również własny wentylator i do ogrzewania wykorzystuje inny rodzaj powietrza. W górnej części do suszenia ziarna wykorzystuje się tylko świeże ogrzane powietrze, które po „wykorzystaniu“ wypuszcza si e z kolumny na zewnątrz. W dolnej części do świeżego powietrza jest dodawane już wykorzystane powietrze, dzięki czemu ponownie oszczędza się część energii.  Suszarki dysponują również nowym systemem dwustopniowego odpylania Combi Air Clean.

 

Sušička STELA BITURBO, Panvita Group, Slovinsko
Sušička STELA BITURBO, Panvita Group, Slovinsko
Sušička STELA BITURBO, Panvita Group, Slovinsko