+48 71 727 14 36
   +48 791 488 732
PAWLICA E-SHOP
  • Czech1462
  • English1602
  • Polish1598
  • Slovak

Nowe partnerstwo ze Stowarzyszeniem Náruč

Nowe partnerstwo ze Stowarzyszeniem Náruč

Spółka Pawlica s.r.o. nawiązała niedawno stosunki partnerskie ze Stowarzyszeniem Náruč, które świadczy w Dobřichovicích usługę rehabilitacji społecznej i oferuje miejsca pracy na rynku pracy chronionej, w kawiarni Modrý domeček w Řevnicích. Náruč stara się o powrót ludzi niepełnosprawnych z powrotem do normalnego życia. Spółka Pawlica odczuwa potrzebę zaangażowania się społecznie w podejście do pracy w stowarzyszeniu i dlatego zdecydowała się długotrwale wesprzeć działania Stowarzyszenia Obywatelskiego Náruč o.p.

„W służbie rehabilitacji społecznej pomagamy klientom rozwijać się w takich obszarach kwalifikacji społecznych, które oni sami uważają za ważne, a ich opanowanie pomaga im w samodzielnym i niezależnym życiu w ramach społeczeństwa,“ wyjaśnia Marie Hrdá, która w Stowarzyszeniu Náruč zajmuje się transakcjami, promocją i komunikacją. Dodaje, że Centrum Rehabilitacji Społecznej świadczy swoim klientom kilka podstawowych usług: indywidualne wsparcie klienta, grupy tematyczne dla potrzeb rozwoju i aktywizacji, usługi terenowe i podstawowe doradztwo socjalne.

Usługi socjalne dla szpitali są bezpłatne

Do klientów Stowarzyszenia Náruč zaliczają się przede wszystkim osoby niepełnosprawne mentalnie i z dolegliwościami psychicznymi. Usługi, które świadczy im Centrum Rehabilitacji Społecznej są całkowicie bezpłatne.

Pierwszą ze świadczonych usług jest indywidualne wsparcie klienta zmierzające do osiągnięcia jak największej samowystarczalności przy prowadzeniu jego codziennego życia, konkretna forma świadczonej usługi jest określona na podstawie aktualnych  potrzeb ze strony klienta.

Grupy tematyczne do rozwoju i aktywizacji są natomiast programem ukierunkowanym na ćwiczenie i rozwój umiejętności przydatnych dla klientów, którzy chcą aktywnie wykorzystać swój czas, zharmonizować swój tryb dzienny i nawiązywać nowe kontakty społeczne z innymi ludźmi. 
Usługi  terenowe przedstawiają wsparcie, które odbywa się w naturalnym środowisku klienta – w jego domu, czy gdzieś indziej, w celu wsparcia naturalnych kontaktów społecznych człowieka w jego środowisku socjalnym. Jeżeli dla klienta, ze względu na jego sytuację socjalną albo stan zdrowia, korzystniejsze jest wsparcie w jego naturalnym otoczeniu, to pracownik świadczący tę usługę dochodzi do klienta do domu. Równocześnie jest możliwe przyprowadzanie klienta na ważne spotkania, do urzędów, do lekarza, na rozmowy kwalifikacyjne itp. Celem może też być przećwiczenie umiejętności korzystania z transportu publicznego lub orientowania się w nowym, nieznanym otoczeniu.

Ostatnią usługą, którą centrum oferuje, jest podstawowe doradztwo socjalne. „Rozumie się przez to udzielenie niezbędnych informacji o możliwościach poprawienia niekorzystnej sytuacji socjalnej albo o sposobach przeciwdziałania jej. W związku z tym udzielamy na przykład informacji i rady, jak korzystać ze swoich możliwości i praw  przy postępowaniach w urzędach, jak się zachowywać przy poszukiwaniu pracy, przy poszukiwaniu innej, korzystnej usługi itp.“ wyjaśnia Maria Hrdá z tym, że aktualnie centrum zajmuje się z grubsza trzydziestoma osobami.

Nietradycyjna kawiarnia

Stowarzyszenie Náruč prowadzi między innymi cateringowy zakład i kawiarnię Modrý domeček w Řevnicích zapewniającą chronione miejsca pracy. W kawiarni jest zatrudnionych aktualnie około 55 osób, przy czym więcej, niż połowę stanowią osoby niepełnosprawne. „Jeżeli są to osoby zdolne do wykonywania czynności roboczych, to możemy im zaproponować pracę w kawiarni. Oczywiście są tutaj zatrudnione w skróconym czasie pracy, najczęściej przez tyle godzin tygodniowo, aby nie stanowiło to dla nich jakiegoś przeciążenia, wyjaśnia Maria Hrdá.

Niedawno stowarzyszenie uruchomiło też zakład gastronomiczny ukierunkowany na spożywczy asortyment podarunkowy. Do głównych produktów w ofercie zalicza się pakowany w słoiku, słony karmel, syropy, marmolady, miód, zdobione  pierniki (wszystko z własnej produkcji) i kawa bio. W ramach działalności cateringowej stowarzyszenie dostarcza wyżywienie na różne imprezy towarzyskie. Do dalszych czynności stowarzyszenia, prowadzonych dla klientów zalicza się na przykład organizację kina letniego, klubu kultury, warsztatów albo kursów gotowania.