+48 71 727 14 36
   +48 791 488 732
PAWLICA E-SHOP
  • Polish360
  • Slovak

Nowy system wydajnego transportu Hutchinson

Nowy system wydajnego transportu: pompa zbożowa amerykańskiego producenta Hutchinson

Ostatnią nowością w transporcie ziarna jest tak zwana pompa zbożowa (Grain Pump) amerykańskiego producenta Hutchinson. Jest to  już na pierwszy rzut oka innowacyjne i nietradycyjne urządzenie technologiczne do transportu materiału przy silosach, tzw. zbożowy i przy tym bardzo efektywny system, który ma szereg zalet. Dlatego coraz częściej włączamy go do naszych projektów. 

Do głównych zalet zalicza się transport bez uszkodzeń, duża wydajność i możliwość zastosowania silników o mniejszej mocy, niż w klasycznym transporcie redlerowym i elewatorowym. Bezsporną zaletą jest też mniejsze zużycie od tego, do którego dochodzi przy „konwencjonalnych“ przenośnikach. Pompa zbożowa składa się z galwanicznie ocynkowanego, cylindrycznego rurociągu, wewnątrz którego do mocnego łańcucha stalowego są umocowane plastikowe (poliuretanowe) okrągłe wygarniaki. System jest zaprojektowany tak, aby zostało wyeliminowane uszkodzenie materiału, a transport odbywał się tylko od zasypu do wysypu. Jest on oszczędniejszy od klasycznego sposobu transportu, nie dochodzi przy nim do uszkodzeń ziarna w miejscach przechodzenia z jednego przenośniku na drugi. Dowodzą tego badania przeprowadzone na Uniwersytecie Mendla w Brnie. Przy testowaniu transportu pszenicy, jęczmienia browarnego, rzepaku i kukurydzy nie stwierdzono statystycznie żadnych uszkodzeń ziarna. Za wprowadzenie tej technologii firma PAWLICA s.r.o. uzyskała nagrodę Grand Prix na wystawie Techagro.

Technologiczne rozwiązanie pompy do zboża umożliwia znaczną elastyczność i  jest ona bardzo łatwa do zainstalowania. Przenośnik jest prowadzony zawsze nad ziemią tak, że odpadają wszystkie kosztowne i złożone prace budowlane. Chociaż jest to amerykańska technologia to jednak w Republice Czeskiej urządzenia są instalowane z czeskimi silnikami i podzespołami elektrycznymi. Zaletą jest i to, że ta technologia spełnia wymagania norm WE.